منظور از استراتژی معاملات در بورس چیست؟

اصطلاح استراتژی معاملات در بورس اشاره به مجموعه‌ای از اصول دارد که برای کمک به سرمایه‌گذاران فردی جهت دستیابی به اهداف مالی و سرمایه‌گذاری طراحی شده است. این طرح، در واقع به هدایت تصمیمات سرمایه‌گذار بر مبنای اهداف، ریسک‌پذیری و نیاز‌های آینده به سرمایه می‌پردازد. آن‌ها می‌توانند یا محافظه کارانه عمل کنند (یعنی اینکه از استراتژی کم ریسک پیروی کرده و تمرکزشان بر حفاظت از پول و دارایی‌شان باشد) یا اینکه رفتار بسیار تهاجمی را در پیش گیرند (با تمرکز بر افزایش سرمایه به دنبال رشد سریع در بازار باشند).

سرمایه‌گذاران می‌توانند از استراتژی‌های خود جهت تدوین پورتفوی یا سبد سهام خود استفاده کنند یا از طریق یک متخصص مالی این کار را انجام دهند. استراتژی‌ها ثابت نیستند، بدان معنا که بایستی با تغییر شرایط به صورت دوره‌ای مورد بازبینی قرار گیرند.

استراتژی معاملات در بورس

 

نکات کلیدی در رابطه با استراتژی معاملات در بورس

استراتژی معاملات در بورس ، برای شما می‌تواند به شرایط شخصی شما از جمله سن، سرمایه، میزان ریسک‌پذیری و اهداف‌تان بستگی داشته باشد.ممکن است استراتژی‌های سرمایه‌گذاری از حالت محافظه کارانه تا بسیار تهاجمی متغیر بوده و شامل سرمایه‌گذاری مبتنی بر ارزش و سرمایه‌گذاری بر مبنای رشد باشد.با تغییر شرایط شخصی، بایستی اقدام به ارزیابی مجدد استراتژی‌های معاملاتی خود نمایید.

حتما بخوانید: ۵ کلید موفقیت در بازار بورس 

درک استراتژی معاملات در بورس

استراتژی‌ معاملات در بورس ، سبک‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند که به افراد جهت برآورده شدن اهداف کوتاه مدت و بلند مدت‌شان کمک می‌کنند. استراتژی‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارند، از جمله:

• سن
• اهداف
• سبک زندگی
• شرایط مالی
• سرمایه در دسترس
• شرایط شخصی (خانواده، وضعیت زندگی)
• بازده مورد انتظار

البته این لسیت، یک لیست جامع نیست و ممکن است شامل جزئیات دیگری درباره فرد باشد. این عوامل می‌تواند به سرمایه‌گذار جهت انتخاب نوع سرمایه‌گذاری از جمله سهام، اوراق قرضه، صندوق سرمایه‌گذاری بازار پول، املاک، تخصیص دارایی‌ها و میزان تحمل ریسک جهت خرید کمک کند.

استراتژی‌ معاملات در بورس بسیار متفاوت است. یک رویکرد همه جانبه برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد، یعنی اینکه یک برنامه خاص که مناسب همه افراد باشد، وجود ندارد. به عبارت دیگر، افراد باید با افزایش سن استراتژی‌های خود را مجدداً ارزیابی کرده و تنظیم کنند تا سبد سهام خود را با موقعیت‌شان تطبیق دهند. سرمایه‌گذاران می‌توانند به انتخاب سرمایه‌گذاری مبتنی بر ارزش تا سرمایه‌گذاری بر مبنای رشد و همچنین روش‌های محافظه کارانه تا ریسک بیشتر بپردازند.

مطابق با مطالب ذکر شده در بالا، افراد می‌توانند تصمیم بگیرند که سرمایه‌گذاری خود را به تنهایی انجام دهند یا اینکه از یک متخصص مالی کمک بگیرند. سرمایه‌گذاران با تجربه‌تر می‌توانند به تنهایی اقدام به سرمایه‌گذاری نمایند. به خاطر داشته باشید که هیچ راه درستی برای مدیریت سبد سهام وجود ندارد، ولی سرمایه‌گذاران بایستی با انجام تحقیقات خود و بر مبنای حقایق و داده‌ها، رفتار منطقی داشته باشند تا تصمیمات لازم را با تلاش جهت کاهش ریسک و حفظ نقدینگی کافی اتخاذ نمایند.

ریسک جزء عظیمی از استراتژی معاملات در بورس به شمار می‌آید. برخی از افراد ریسک‌پذیری بالایی دارند در حالی که سایر سرمایه‌گذاران از ریسک، ‌گریزان هستند. در اینجا به ارائه چند قانون متداول مرتبط با ریسک می‌پردازیم:

• سرمایه‌گذاران تنها باید پولی را که توان از دست دادن آن را دارند، به خطر بیندازند و سرمایه‌گذاری کنند.
• سرمایه‌گذاری‌های پر ریسک، بازده بالاتری را به همراه دارند.
• سرمایه‌گذاری‌هایی که حفظ سرمایه را تضمین می‌کنند همچنین می‌توانند دستیابی به حداقل بازدهی را نیز تضمین کنند.

مثلا اوراق خزانه‌داری برای تضمین حفظ سرمایه، ایمن در نظر گرفته می‌شوند، چرا که تحت پشتیبانی دولت و بانک مرکزی هستند. با وجود این، این نوع از سرمایه‌گذاری‌ها قادر به ارائه بازده سرمایه‌گذاری اندکی هستند. در صورت در نظر گرفتن هزینه تورم و مالیات در معادله بازگشت درآمد، ممکن است رشد کمی در سرمایه‌گذاری ایجاد شود.

علاوه بر ریسک، سرمایه‌گذاران باید تغییر استراتژی‌های سرمایه‌گذاری خود را در طول زمان در نظر بگیرند. به عنوان مثال، یک سرمایه‌گذار جوان که قصد پس انداز برای بازنشستگی را دارد، ممکن است تمایل به تغییر استراتژی معاملات در بورس خود را با افزایش سن داشته باشد و انتخاب‌های خود را از سرمایه‌گذاری‌های پر ریسک به گزینه‌های امن‌تری تغییر دهد.

معرفی انواع استراتژی معاملات در بورس

استراتژی‌های سرمایه‌گذاری می‌تواند از طرح‌های محافظه کارانه تا طرح‌های بسیار تهاجمی متغیر باشد. برنامه‌های سرمایه‌گذاری محافظه کارانه معمولاً از سرمایه‌گذاری‌های ایمن استفاده کرده و ریسک کمی دارند و بازدهی ثابتی را ارائه می‌دهند. موارد خیلی تهاجمی شامل سرمایه‌گذاری‌های پر ریسک از قبیل نوسان‌گیری کوتاه مدت سهام، اختیار معامله و اوراق قرضه، با هدف ایجاد حداکثر بازده می‌شوند.

افرادی که دارای افق سرمایه‌گذاری کوتاه مدتی هستند، تمایل به استفاده از برنامه‌های تهاجمی داشته، در حالی که کسانی که حفظ سرمایه را در پیش می‌گیرند، بیشتر از رویکرد محافظه کارانه برخوردارند.

بهترین استراتژی معاملات در بورس با فیلتر و اندیکاتور …..دانلود کنید: سیگنال خرید

کلام آخر:سرمایه‌گذاری مبتنی بر ارزش در مقابل سرمایه‌گذاری بر مبنای رشد

ممکن است برخی از سرمایه‌گذاران، استراتژی‌هایی مانند سرمایه‌گذاری مبتنی بر ارزش و سرمایه‌گذاری بر مبنای رشد را انتخاب کنند. با سرمایه‌گذاری مبتنی بر ارزش، سرمایه‌گذار به انتخاب سهامی می‌پردازد که ظاهراً کمتر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شود. این بدان معناست که بازار این سهام را دست کم می‌گیرد. از سوی دیگر، سرمایه‌گذاری بر مبنای رشد، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های کوچک را در بر می‌گیرد که از پتانسیل رشد درآمد برخوردار هستند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست