چطور از مزایای روانشناسی بازار در معاملات بهره گیریم؟

چطور می‌توانیم از مزایای روانشناسی بازار جهت کسب برتری در طول معاملات استفاده کنیم؟ مهم نیست که در چه زمینه‌ای اقدام به خرید و فروش می‌کنید، خواه سهام و اوراق بهادار باشد، یا خواه کالا، ارز/فارکس یا معاملات آتی.

هدف همه معامله‌گران بهبود وضعیت معاملاتشان می‌باشد. معامله کردن در واقع یک بازی روانشناسی است و مهم است بدانیم که دیگران در مورد بازار چگونه فکر می‌کنند.

در ادامه، برخی از مزایای روانشناسی بازار را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

مزایای روانشناسی بازار

مهمترین تفکرات در زمینه مزایای روانشناسی بازار:

  • همه معامله‌گران در هر تجارتی ممکن است دچار ضرر و زیان شده یا به سود برسند.

این مسأله که همه معامله‌گران، حتی معامله‌گران بزرگ حقوقی نیز فرصت‌هایی را برای سود کردن دارند باید درک کرد. برای درک روانشناسی بازار، ابتدا باید ذهنیت خود را تغییر داده تا درک کنید که ضرر، جزئی از معاملات محسوب می‌شود.

مقالۀ آشنایی با مدیریت روانشناسی بازار را مطالعه کنید،

هر چند هدف از انجام معامله پیروزی در آن است، اما یک معامله‌گر باید، احتمال ضرر کردن را نیز در نظر بگیرد و تأثیر روانی ناشی از آن را به حداقل برساند. همیشه توصیه به مدیریت ضرر‌هایتان می‌شود، چرا که این کار نه تنها تأثیر منفی روانی را به حداقل می‌رساند، بلکه کلید بقای طولانی مدت شما در بازار سرمایه خواهد بود.

  • همه چیز در معامله با احتمال روبرو است.

تفاوت معاملات و قمار در چیست؟  همواره پاسخ به این سؤال “احتمال” خواهد بود. اینکه همه معامله‌گران در برخی مواقع سود می‌کنند یا دچار ضرر می‌شوند، منطقی است، اما معامله‌گران موفق کسانی هستند که درصد بردشان بیشتر از ضررهای‌شان باشد.

برای رسیدن به نرخ سود بالاتر، معامله‌گران همیشه باید بر اساس استراتژی معامله کنند که احتمال برد آن‌ها بیش از ۵۰ درصد باشد. هرگز با احتمال ۵۰/۵۰ دست به معامله نزنید، چرا که احتمال شکست در این معامله بشتر امکانپذیر است.

  • هیچ برنامه و سیستم معاملاتی کاملی وجود ندارد.

برخی از معامله‌گران تمام عمر خود را صرف یافتن یک استراتژی کامل می‌کنند، یک جام مقدس که‌امیدوار هستند نرخ سود ۱۰۰ درصد را برایشان به دنبال داشته باشد! آن‌ها در یک دام روانی که خارج شدن از آن دشوار است قرار می‌گیرند. آیا واقعاً چنین استراتژی وجود دارد؟ متأسفانه، چنین برنامه‌ای یافت نمی‌شود.

مقالۀ روانشناسی بازار در انجام معاملات را مطالعه کنید.

به جای صرف زمان برای یافتن یک استراتژی کامل، چرا وقت خود را جهت تکمیل اجرای یک استراتژی خاص صرف نکنید؟ کاری که معامله‌گران باید انجام دهند این است که به دنبال استراتژی باشند که مناسب سبک معاملاتی آن‌ها بوده و با آن سازگار باشد.

 اجرای یک استراتژی مداوم و منسجم، کافی است تا شما را به یک معامله‌گر موفق تبدیل کند.

کلام آخر:

یکی از چالش برانگیزترین تلاش‌های بشری، خرید و فروش در بازار‌های مالی می‌باشد. این  فرآیندی است که نیاز به تسلط بر خود تا حد نزدیک به کمال دارد. هر چند معاملات دارای جنبه‌های روانشناختی بی‌شماری است، اما‌ امیدوارم مقاله مزایای روانشناسی بازار ذکر شده در بالا  بتواند به شما به عنوان یک معامله‌گر موفق کمک کند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست