شاخص جریان پول MFI چیست؟

شاخص جریان پول MFI یک نوسانگر است که از هر دو قیمت و حجم برای اندازه‌گیری فشار خرید و فروش استفاده می‌کند و به عنوان RSI وزن دار شناخته می‌شود. MFI با قیمت معمولی هر دوره آغاز می‌شود.

MFI وقتی مثبت است که قیمت افزایش می‌یابد (فشار خرید)و زمانی منفی که قیمت کاهش می‌یابد (فشار فروش). سپس نسبت جریان وجوه مثبت و منفی به یک فرمول RSI برای ایجاد یک اوسیلاتور که بین صفر و صد حرکت می‌کند، متصل می‌شود. به عنوان یک اوسیلاتور جنبشی نسبت به حجم، شاخص جریان پول MFI برای شناسایی هشدارهای بازگشتی  از انواع مختلف سیگنال‌ها مناسب‌تر است.

محاسبه:

گام‌های متعددی در محاسبه شاخص جریان پول وجود دارد. مثال زیر برپایه یک شاخص جریان پول ۱۴ دوره است:

Typical Price = (High + Low + Close)/3

Raw Money Flow = Typical Price x Volume

Money Flow Ratio = (14-period Positive Money Flow)/(14-period Negative Money Flow)

Money Flow Index = 100 – 100/(1 + Money Flow Ratio)

برای هر یک از ۱۴ دوره آخر قیمت نمونه را محاسبه کنید.

برای هر دوره، مشخص کنید که آیا قیمت معمولی بالاتر یا پایین‌تر از دوره قبلی بود. این به شما خواهد گفت که آیا جریان پول مثبت یا منفی است یا خیر.

جریان پول را با حاصل‌ضرب قیمت در حجم برای آن دوره محاسبه کنید. استفاده از اعداد منفی یا مثبت بسته به اینکه آیا دوره بالا و پایین بوده‌است.

میزان جریان پول را با افزودن تمام وجوه مثبت طی ۱۴ دوره اخیر محاسبه کرده و آن را با جریان‌های مالی منفی برای ۱۴ دوره اخیر تقسیم کنید.

MFI با استفاده از نسبت یافت‌شده در مرحله چهار محاسبه کنید.

ادامه محاسبات را همانطور که هر دوره جدید به پایان می‌رسد ادامه دهید و تنها از ۱۴ دوره زمانی داده‌ها استفاده کنید.

جدول زیر یک مثال محاسباتی را نشان می‌دهد:

 

mfi

 دانلود جدول اکسل تصویر فوق

تفسیر:

به عنوان یک نسخه اندازه‌گیری شده از RSI، شاخص جریان پول (MFI)را می توان به طور مشابه به RSI تفسیر کرد. تفاوت بزرگ، حجم است. از آنجا که حجم به فرمول اضافه می‌شود، شاخص جریان پول کمی متفاوت از RSI عمل می‌کند.

تئوری‌ها نشان می دهند که حجم منجر به افزایش قیمت می‌شود. RSI یک نوسان‌ساز جنبشی است که در حال حاضر قیمت‌ها را هدایت می‌کند.

سه سیگنال پایه را با استفاده از شاخص جریان پول می توان شناسایی کرد:

 اول اینکه می‌توان سطوح اشباع خرید و فروش را شناسایی کرد.

 دوم، با استفاده از شاخص جریان پول می توان واگرایی ها راشناسایی کرد. یکی از راه‌های اولیه استفاده از شاخص جریان پول زمانی است که یک واگرایی وجود دارد. واگرایی زمانی است که نوسان‌ساز در جهت مخالف قیمت حرکت می‌کند.

شاخص جریان پول

MFI

سوم، نوسان شکست در ۸۰ یا ۲۰ نیز می‌تواند برای شناسایی محدوده های بازگشتی قیمت مورد استفاده قرار گیرد.

سطوح اشباع خرید و فروش:

به طور معمول سطوح اشباع خریدMFI بالای ۸۰ در نظر گرفته می‌شود و سطوح اشباع فروش MFI زیر ۲۰ در نظر گرفته می‌شود.

نفوذ  MFI به محدوده اشباع خرید لزما بازگشت از آن ناحیه نخواهد بود و ممکن است در یک روند صعودی قدرتمند مدتی نمودارMFI در محدوده اشباع خرید قرار داشته باشد.

شاخص جریان پول

نفوذ  MFI به محدوده اشباع فروش لزما بازگشت از آن ناحیه نخواهد بود و ممکن است در یک روند نزولی قدرتمند مدتی نمودارMFI در محدوده اشباع فروش قرار داشته باشد.

 با این حال توصیه می شود نسبت به محدودهای بالای ۹۰ و کمتر از ۱۰ حساس باشید، چرا که این محدوده ها می توانند به شما را در شناسایی نقاط برگشتی کمک بساری کنند.

نتیجه‌گیری

شاخص جریان پول یک شاخص نسبتا منحصر به فرد است که ترکیب و حجم را با فرمول RSI ترکیب می‌کندهمانند تمام شاخص‌ها، MFI نباید به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد. یک نوسان‌ساز حرکت خالص، مانند RSI، یا آنالیز الگوی را می توان با MFI ترکیب کرد تا استحکام سیگنال را افزایش دهد.

پیشنهاد می شود به منظور ترکیب MFI  و RSI به گونه ای ترکیب شوند که هر دو شاخص در حات صعودی،محدوده ۴۵ تا ۵۰ و شاخص MFI از شاخص RSi پایینتر باشد.

mfi


0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست