آیا روانشناسی معامله در بورس می تواند به ثبات سرمایه در بازار بورس کمک کند؟ 

در این مقاله، توصیه‌هایی جامع و کامل در خصوص روانشناسی معاملات را ارائه خواهیم کرد. اگر به دنبال کسب ثبات و موفقیت در بازار بورس هستید، پیشنهاد می‌کنیم با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.
روانشناسی معامله در بورس یک مبحث جدید در بازار است. مردم در گفتمان خود از آن به وفور استفاده می‌کنند و عده‌ای این عبارت را مشابه سایر عبارت‌های رایج و کلیشه‌ای امروز، از جمله “سود خود را افزایش دهید” و “ضرر‌های خود را کاهش کنید” می‌دانند.

یک مشکل رایج و طبیعی این است که در طول روز آنقدر این عبارات را می‌شونیم که دیگر توجهی به آن‌ها نمی‌کنیم و گویی برایمان خسته کنند می‌شوند. به همین سبب است که این عبارت در اکثر مواقع تاثیر اولیه‌ای که مد نظرمان هست را از دست می‌دهد.

روانشناسی معامله در بورس 

افراد زیادی در دنیا هستند که به روانشناسی معامله در بورس اعتقاد دارند و تلاش می‌کنند آن را با المان‌ها و فاکتور‌های مختلف توجیه کنند. در مقابل نیز عده‌ای نسبت به این فرایند بدبین هستند و اعتقادی به روانشناسی معامله در بورس ندارند. بیاید این مسئله را با طرح یک پرسش بررسی کنیم:

چرا کسی در دنیا از عبارت”روانشناسی شغلی” استفاده نمی‌کند؟

شما روز‌های متمادی کار می‌کنید و حقوق می‌گیرید. در اکثر موارد، شما نگران نگرفتن حقوق در پایان هفته و یا از دست دادن پول نیستید. از سویی دیگر، هیچ کس این احتمال را نمی‌دهد که در پایان یک هفته درآمدی بیش از مجموعه کار چهار هفته گذشته داشته باشد.

موضوع کاملا ساده است: شما کار می‌کنید و مطمئن هستید که حقوق می‌گیرید. دقیقا در همین نقطه است که معاملات ماهیت متفاوت خود را رو می‌کنند. ممکن است شما برای انجام معاملات خود سخت کار کنید اما در پایان هفته یا سال مالی خود، سرمایه کمتری داشته باشید. عنصر اصلی ایجاد‌کننده تفاوت در این جا “قطعیت” است.

بر اساس روانشناسی معامله در بورس، قطعیت المانی است که می‌تواند تفاوت میان ماهیت معاملات در بازار بورس و کار کردن در یک سمت شغلی معمولی را تبیین کند. زمانی که شغلی ثابت دارید، مطمئن هستید به ازای انجام تمام کار خود، حقوقی ثابت دریافت می‌کنید. این در حالی است که احتمال دریافت سود یا ضرر کردن در معاملات بالاتر است.

  • دانستن دقیق ماهیت بازاری که در آن معاملات خود را انجام می‌دهید، چه تاثیری می‌تواند بر موفقیت شما داشته باشد؟
  • دانستن زمان‌بندی صحیح برای ورود به بازار معاملات و خارج شدن از آن چه تاثیری می‌تواند بر موفقیت شما داشته باشد؟
  • دانستن علت اصلی جریان‌های مخالف موجود در بازار که به ضرر شما تمام می‌شوند، چه تاثیری می‌تواند بر موفقیت شما داشته باشد؟

پاسخ پرسش‌های فوق در روانشاسی بازار بورس، همان دانشی است که پایداری شما در معاملات بازار را تثبیت می‌کند. 

این افراد درک درستی از بازار و اتفاقاتی که در آن رخ می‌دهد، ندارند. این دسته از معامله‌گران اگر فرصتی را از دست بدهند، گناه آن را به گردن استراتژی انتخابی یا بازار میاندازند و دوباره به صورت روتین اشتباه خود را پی می‌گیرند، بدون آنکه متوجه قدم‌ها و انتخاب‌های اشتباه خود شوند.

دانلود کنید:سیگنال خرید

بدیهی است که منحنی درآمد این افراد نوسانات بسیار زیادی خواهد داشت و این افراد در درک و بهبود شرایط، با چالش‌های بسیار زیادی روبرو خواهند بود. در چنین شرایطی، به جای تحلیل اقدامات درست و غلط و همچنین دور شدن از اشتباهات رایج، این افراد دست به دامان روانشناسی معامله در بورس می‌شوند.

حتما بخوانید:عوامل مهم شکست در بازار بورس

این اقدام نیز نتایج نامطلوبی را به همراه خواهد داشت. این دسته از معامله‌گران اطلاعات اندکی در خصوص روانشناسی معامله در بورس می‌کنند و ممکن است به صورت مقطعی در مواردی، موفقیت‌هایی نیز کسب کنند. ممکن است این افراد حتی متوجه اشتباهات خود شوند، اما این امر، آن‌ها را از ادامه اشتباهات باز نمی‌دارد.

حتما بخوانید: ۵ کلید موفقیت در بازار بورس

زمانی که به اساس عملکرد بازار پی بردید، زمانی که با اصول کار یک معامله‌گر حرفه‌ای و موفق آشنا شدید، زمانی که با حقایق بازار روبرو شدید، فارغ از روانشناسی معامله در بورس، می‌توانید عملکرد مناسبی را ارائه دهید. بدیهی است که در چنین شرایطی، شما نیز همان قطعیتی که دیگران در شغل‌های ثابت خود تجربه می‌کنند را در معاملات خود می‌توانید داشته باشید.

کلام آخر:

با رعایت این موارد، سرمایه‌گذاری‌های موفق شما افزایش می‌یابند و ضرر‌های کمتری را تجربه خواهید کرد. شما ثبات بهتری را در بازار کسب می‌کنید و سودتان افزایش پیدا می‌کند. تمام این‌ها به دلیل درک عمیق و صحیح شما از نحوه انجام معاملات حرفه‌ای و صحیح است.

امیدواریم این مقاله کوتاه توانسته باشد باور‌های غلط در خصوص روانشناسی معامله در بورس را در اختیار شما قرار دهد. درباره آنچه که به تازگی خوانده‌اید، اندکی بیاندیشید. با کسب آمادگی لازم برای مطالعه و درک صحیح بازار و مهارت‌های انجام معاملات حرفه‌ای، می‌توانید به دنیای سود‌های جذاب و موفقیت‌های بزرگ، قدم بگذارید.

 

last update : 28 Aug 2021

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست