تأثیر روانشناسی بازار در انجام معاملات:

پیش از اینکه قدم بر دنیای چالش برانگیز معاملات بگذارید، توجه داشته باشید که بررسی تأثیر روانشناسی بازار در انجام معاملات ارزش وقت صرف کردن را دارد. اگرچه ممکن است این موضوع ربطی به شرایط تکنیکال مهم و مهارت‌های لازم جهت سرمایه‌گذاری نداشته باشد، ولی اغلب هنگام معامله، این فرایند‌ها و رفتار ذهنی شما است که تعیین‌کننده موفقیت یا شکست‌تان می‌باشد.

احساسات و افکار ذهنی شما مهم هستند، زیرا در معاملات شما نقش دارند. لازم به ذکر است که در بازار‌های مختلف سرمایه‌گذاری باید با منطق محاسباتی و با خونسردی رفتار کرد. بکارگیری احساسات جهت تصمیم‌گیری در رابطه با دارایی‌ها می‌تواند ضرر‌های شدیدی را در پی داشته باشد.

روش‌های زیادی وجود دارند که احساسات با کمک آن‌ها می‌توانند به نفع یا ضرر شما عمل کنند.

روانشناسی بازار در انجام معاملات

موقعیت بازنده در بازار بورس:

تأثیر روانشناسی بازار در انجام معاملات می‌تواند یک معامله‌گر را در یک موقعیت بازنده برای مدت طولانی نگه دارد، زیرا که تصور وی این است که همه چیز برعکس شده و ممکن است ر‌ها کردن و فروش سهام‌شان، به معنای از دست رفتن پیشرفت احتمالی در آینده باشد.

از طرف دیگر، معامله‌گرانی نیز می‌توانند تحت تأثیر روانشناسی بازار در انجام معاملات، به محض مشاهده سود‌های کوچک خیلی سریع دست از کار کشیده و سهام خود را بفروشند، چرا که می‌ترسند در صورت نگهداری بیشتر دارایی خود، ارزش آن کاهش یافته و با ضرر مواجه شوند.شعار معروف با روندها دوست باشید را هرگز فراموش نکنید.

عدم بررسی روانشناسی بازار در انجام معاملات:

دلایل متفاوتی مبنی بر اینکه یک فرد می‌تواند شکست‌های متعددی در بازار بورس داشته باشد، وجود دارد. با این حال، داشتن یک ذهنیت بد و یک رویکرد احساسی را می‌توان به علت نبود یک استراتژی قابل اطمینان دانست.

از همین رو توصیه می‌شود که قبل از اقدام به سرمایه‌گذاری پول نقد خود در هر یک از بازار‌ها، یک برنامه یا استراتژی مطمئن را در پیش گیرید.چرا که داشتن برنامه‌ای کاملاً مناسب، می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری منطقی کمک کند. و قوانین خاصی را در نظر گرفته که تعیین‌کننده زمان دقیق ورود یا خروج از معاملات می‌باشد.

استراتژی معاملاتی با اندیکاتور استوکستیک 

علاوه بر این، یک سیستم واقعی و بهم‌پیوسته می‌تواند به شما در حل مشکل ترس از دست دادن دارایی‌تان با تعیین سطوح ریسکی که در آن احساس راحتی می‌کنید کمک کند. یک استراتژی منسجم منوط به روانشناسی بازار در انجام معاملات، هرگز به شما اجازه نمی‌دهد بیشتر از آنچه که برای از دست دادن در نظر گرفته‌اید، ضرر کنید.

از این رو، استفاده از روانشناسی معاملات یا یک استراتژی شفاف می‌تواند بهترین گزینه جهت جلوگیری از دخالت احساسات در معاملات شما به شمار آید. با این حال، برخی از افراد نیز با وجود برخورداری از یک برنامه مناسب، هنوز هم به موفقیت چندانی دست نیافته‌اند. دلیل این امر را می‌توان عدم تعهد یا انضباط برای پیگیری آنچه که تعیین شده است، دانست.

سیگنال خرید

نتیجه بررسی روانشناسی بازار در انجام معاملات:

تنها علت بی‌توجهی به یک استراتژی، اعتماد ضعیف معامله‌گران نسبت به آن است. ممکن است ترس از دست دادن دارایی همچنان وجود داشته باشد، چرا که در رابطه با اثربخشی و سودآور بودن استراتژی انتخابی سرمایه‌گذار تردید وجود دارد.

شما قادر به کنترل روانشناسی بازار در انجام معاملات، با اطمینان از اینکه استراتژی شما کم و بیش مطابق انتظارات شما عمل می‌کند، هستید. شما می‌توانید این کار را با معاملات دمو و آزمایشی به آسانی بررسی و اجرا کنید. این روش در واقع راهی برای تعیین نحوه عملکرد استراتژی‌تان در برابر مجموعه‌ای از داده‌های تاریخی محسوب می‌شود که می‌تواند زمینه موفقیت شما را در بازار بورس فراهم کند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست