روانشناسی بازار بورس

در این مقاله، طرز فکر یک معامله‌گر بازار بورس جهت رسیدن به موفقیت را مورد بحث قرار خواهیم داد. درک صحیح شما از روانشناسی بازار بورس سبب می‌شود که سرنوشت‌تان همانند اکثر معامله‌گرانی که به بورس وارد شده و در نهایت نیز با شکست مواجه می‌شوند، نگردد.

دلیل اول برای چنین شکست‌هایی، عدم آگاهی از روانشناسی معاملات است. به عبارت دیگر، معامله‌گران بازار بورس  آمادگی لازم جهت رویارویی با چنین شکست‌هایی را نداشته و حتی می‌پذیرند که عدم کنترل در بازار به معنای پذیرش ریسک بالاتر است.

روانشناسی بازار بورس

روانشناسی بازار بورس ، مهمترین فاکتور برای یک معامله گر سهام

 مهمترین فاکتور برای یک معامله‌گری که پیوسته در حال کار است، مسأله روانشناسی بازار بورس است، هر چند که یک معامله‌گر موفقی باشد. البته، درست است که شما نیازمند یک دانش فنی در معامله سهام و یا سایر ابذار‌های سرمایه‌گذاری هستید، اما به طور کلی این مسأله روانشناسی بازار بورس است که تعیین‌کننده معاملات می‌باشد.

یک معامله‌گر باید به اتخاذ تصمیماتی همچون انتخاب نوع سرمایه‌گذاری، بررسی و زیر نظر گرفتن سهم مورد نظر، زمان باز و بسته شدن سهام، انتخاب قیمت سهم مورد نظر، سود بردن و همچنین متوقف کردن ضرر و غیره بپردازد. حتی علاوه بر این‌ها، ممکن است تصمیمات بیشتری نیز در این زمینه وجود داشته باشد.

از روانشناسی بازار بورس مناسب بهره ببرید

واقعیت این است که روانشناسی بازار بورس تاثیر بیشتری نسبت به استراتژی دارد. با پذیرفتن این واقعیت، در مسیر موفقیت به عنوان یک معامله‌گر بازار بورس قرار خواهید گرفت. عدم درک صحیح روانشناسی بازار می‌تواند سبب شود که شما بیشتر مستعد تسلیم شدن در برابر ترس و سردرگمی و همچنین ناامید شدن هنگام انجام معاملات گردید.همین امر، ضررهای پی‌در‌پی را برایتان به همراه خواهد داشت.

بررسی عامل شکست در بازار بورس

تمامی موارد ذکر شده نشانگر این مسئله است که روانشناسی بازار بورس، مهمترین فاکتور جهت متقاعد نمودن یا شکست دادن شما به عنوان یک سرمایه‌گذار در بازار است. زمانی که سرمایه‌گذار به طور مکرر دچار ضرر می‌شود ، در پی آن است که دریابد چرا چنین بازنده رقت‌انگیزی است. از این رو، در استراتژی‌های خود دچار تردید شده و این مشکل با هر تجربه بد دیگر، بدتر خواهد شد. همین مسئله سبب می‌گردد که کلاً بازار بورس را برای همیشه کنار بگذارد.

البته این موضوع در رابطه با افرادی که برنامه روانشناسی مناسبی در معاملات بازار بورس را آموزش می‌بینند و از آن بهره می‌گیرند، صادق نیست. حقیقت این است که موفقیت در بورس، نیازمند برخورداری از برنامه‌ای مناسب و همچنین طرز فکر و روانشناسی مناسب است.

یک معامله‌گر بدون داشتن طرز فکر مناسب، توانایی غلبه بر ترس خود را نداشته و دست به انجام معامله‌ای مبتنی بر احساساتش می‌زند.

علاوه بر آن، معامله‌گران  بدون بهره‌مندی از روانشناسی بازار مناسب، به نسبت برنامه های خود موفق عمل نکرده و به جای قرارگیری در مسیر موفقیت به سمت شکست سوق پیدا می‌کنند.

تمرکز ذهنی و روانشناسی بازار بورس:

منظور از تمرکز ذهنی در روانشناسی بازار بورس، تنها انجام اقداماتی است که باید برای معامله خوب صورت گیرد. این کار‌ها جهت باقی ماندن شما در بازی معاملاتی ضروری است. هنگامی که معامله‌گر مرتکب خطایی شده و یا متضرر می‌شود، اغلب این مسأله می‌تواند آغاز یک مسیر مارپیچ رو به پایین باشد. همه چیز به سرعت می‌تواند از وضعیت بد به بدتر برسد. با داشتن احساس فشار، مرتکب اشتباهات بیشتری می‌شود و شاید ضرر‌های بیشتری را نیز متحمل گردد.

با خودتان صادق باشید

روانشناسی بازار بورس، زمانی مناسب است که صادقانه نسبت به پذیرش رویدادهایی که قبلاً رخ داده باشد، اقدام کنید. از عوامل موفقیت در بازار بورس داشتن یک برنامه مناسب است که بایستی دارای مؤلفه‌های زیر باشد:

  • اجتناب نمودن از تمرکز بیش از اندازه بر برد/باخت و پیروی عینی از یک برنامه مشخص.
  • پذیرش این مسئله که ضرر و زیان، بخشی عادی و جدایی ناپذیر بازار بورس است.
  • پذیرفتن این موضوع که احساسات بخشی طبیعی از زندگی به شمار می‌آید.
  • بی طرف بودن و همچنین قضاوت نکردن در مورد خود.
  • شروع آهسته اما پیوسته.

توجه به این نکته نیز اهمیت دارد که معاملات بازار بورس در محیطی که چالش‌های منحصر به فردی را شامل می‌شود ، رخ می‌دهد، چالش هایی از قبیل:

  • بازار قدرتمندتر از آن است که شما فکر می‌کنید.
  • در برابر شما فرصت‌های زیادی وجود دارد.
  • قوانین منحصربفرد خود را داشته باشید.
  • خیلی باهوش بودن کافی نیست.
نتیجه:

تمامی این فاکتورها، نشان دهنده این است که در صورت اعمال نکردن صحیح قوانین و نداشتن استراتژی معاملات، از سرمایه گذاری موفق در بازار بورس دور می‌شوید. علاوه بر آن به خاطر داشته باشید که برخورداری از یک استراتژی خوب فقط بخشی از نقشه راه موفقیت در بازار بورس  محسوب می‌گردد.

بهبود استراتژی با استفاده از

سیگنال خرید

دیگر نکته حائز اهمیت این است که موفقیت در بازار بورس، هم با استراتژی مناسب و هم با برنامه روانشناسی بازار مناسب آسان‌تر می‌شود . برای ملحق شدن به معامله‌گران  برنده در بازار بورس باید طرز فکر مناسبی داشته باشید. یادتان باشد که احساسی عمل کردن، شما را به یک بازنده دائمی تبدیل می‌کند.

برای موفقیت یک سرمایه گذار بازار بورس، روانشناسی مناسب بسیار حیاتی است. روانشناسی اشتباه در معاملات بازار بورس می‌تواند شکست را به دنبال داشته باشد. معامله گر باید برنامه عینی داشته و به آن پایبند باشد و احساسی عمل کردن را کنار بگذارد.

 

LAST UPDATE: 26 Aug 2021

LAST UPDATE: 27 Aug 2021

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست