داشتن یک دفترچه معاملاتی جهت توسعه روانشناسی بازار بورس ایران

به منظور توسعه روانشناسی بازار بورس ایران و معاملات، حفظ یک دفترچه معاملاتی ( trading journal ) می‌تواند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد. در این مقاله قصد داریم، به شرح پنج اشتباه متداول معامله‌گران در زمینه نگهداری دفترچه معاملاتی یا دفتر معاملات بورس و آنچه که باید در رابطه با آن انجام دهید، بپردازیم.

روانشناسی بازار بورس ایران

اشتباه شماره ۱ – کوتاهی نمودن در نگهداری از دفترچه معاملاتی.

درست است که چنین کاری در ابتدا کمی احمقانه به نظر می‌آید و خیلی از معامله‌گران در نگهداری و حفظ این دفترچه کوتاهی می‌کنند، ولی جهت درک بهتر از روانشناسی بازار بورس ایران داشتن یک دفترچه شخصی ثبت داده‌های بازار ضروری است.

به تصور آنها انجام این عمل، امری غیر ضروری بوده و یا اینکه نحوه نگهداری از آن را نمی‌دانند یا تصور می‌کنند که این کار برایشان زحمت زیادی را به دنبال دارد. بعضی از معامله‌گران، عقیده‌ای به ثبت خطاها و ضرر و زیان خود ندارند.

پیشنهاد:

 اقدام به تهیه یک دفترچه معاملاتی نمایید! هدف امروز خود را تهیه یک دفترچه معاملات بورس قرار داده و پیش از اینکه سر خود را بر بالش بگذارید، اقدام به تهیه این دفترچه نمایید. عقاید غیر ضروری و داشتن دردسر زیاد را در زمینه نگهداری دفترچه معاملاتی از سر بیرون کنید.

در صورتی که تمایل دارید با درک بهتر از روانشناسی بازار بورس ایران، به یک معامله گر زبده تبدیل شوید، برخورداری از یک دفترچه امری ضروری به شمار می‌آید. و اگر تمایلی به دیدن ضررها و خطاهای خود ندارید، به یاد داشته باشید که پنهان کردن  آنها نمی‌تواند کمکی به اصلاح خطاهای‌تان نماید. پیش از اینکه درصدد رفع این خطاها برآیید، نخست بایستی بفهمید که چه چیزی سبب ایجاد چنین مشکلی شده است.

حتما بخوانید: ۵ کلید موفقیت در بازار بورس 

اشتباه شماره ۲ – تنها به ثبت معاملات انجام شده در دفترچه پرداخته می‌شود. 

درست است که ثبت معاملات در درک روانشناسی بازار بورس ایران از اهمیت زیادی برخوردار است، اما نمی‌تواند کافی باشد. اگر تمام چیزی که در این دفترچه ثبت نموده‌اید، معاملاتی باشد که انجام داده‌اید، از این رو، اطلاعات مفید چندانی را در اختیار نخواهید داشت، چرا که سبب بهبود و اصلاح عملکرد شما نمی‌گردد.

پیشنهاد:

سعی کنید خلاصه‌ای از دلیل اینکه چرا دست به انجام این معامله زده اید، ارائه دهید. و اینکه هنگام معامله، شرایط بازار به چه صورتی بوده است؟ اضافه کردن چنین اطلاعاتی می‌تواند به شما در شناسایی شرایطی که به نظر می‌رسد تحت آن معامله خوب جواب می‌دهد، در حالی که اینطور نباشد، کمک خواهد کرد.

حتما بخوانید:عوامل مهم شکست در بازار بورس

اشتباه شماره ۳ – ثبت داده‌های با اهمیت بازار صورت نمی‌گیرد.

ممکن است معامله‌گران ثبت داده هایی همچون بالا رفتن قیمت، پایین آمدن قیمت و همچنین بسته بودن سهم را در روز نادیده بگیرند، اما آگاهی از این موارد می‌تواند سبب همگامی شما با بازار گردد.

پیشنهاد:

با پیگیری وقایع بازار، به ثبت داده‌های کلیدی بپردازید. اقدام به افزودن شاخص‌های مهمی که آنها را دنبال می‌کنید و همچنین آمار کلی بازار از قبیل مسائل مربوط به پیشروی و کاهش قیمت نمایید.

وقایع مهم سیاسی و اقتصادی را جهت درک بهتر روانشناسی بازار بورس ایران در دترچه خود ثبت کنبد، ممکن است با گذشت مدتی، از اینکه قادر به تشخیص تفاوت‌های ظریف بازار هستید از کاری که انجام داده‌اید شگفت زده شوید.

دانلود کنید: سیگنال خرید

اشتباه شماره ۴ – داده‌های مهم خود را ثبت نمی‌کنید.

روانشناسی بازار بورس ایران بخش مهم و کلیدی معاملات به شمار می‌آید. دقیقاً همانند الگوهای معاملاتی که به طور منظم تنظیم می‌شوند، معامله‌گران نیز برای خود دارای الگوهایی هستند. دانستن این الگوها مهم است.

پیشنهاد:

 در هر معامله، اقدام به ثبت افکار و احساسات خود کنید. این کار بهترین روش برای درک روانشناسی بازار بورس ایران برای شما محسوب می‌شود. در عملکرد خود در پی یافتن الگوها باشید.

آیا شما فردی هستید که دائماً در تلاش جهت مقابله با معاملات بازار رو به رشد هستید؟

آیا از انجام معاملات خوب واهمه دارید؟

الگوهای خود را شناسایی کرده و معاملات خود را بهبود ببخشید.

حتما بخوانید:مزایای روانشناسی بازار

اشتباه شماره ۵ – دفترچه معاملاتی خود را مورد ارزیابی و بررسی قرار نمی‌دهید.

تصور برخی از معامله‌گران این است که اگر تنها اقدام به نوشتن آنچه که در جریان معاملات امروز رخ داده است بپردازند، کافی است. در حالی که اینطور نیست. شما بایستی تلاش بیشتری را در جهت بهره‌مندی از مزایای دفترچه معاملاتی خود به کار گیرید.

پیشنهاد:

به طور مرتب اقدام به مرور و ارزیابی دفتر معاملاتی سهام خود نمایید.  مرور هفتگی این دفترچه می‌تواند تمرین خوبی محسوب گردد. علاوه بر اینکه بازبینی منظم این دفتر می‌تواند به شما در بهبود انجام معاملات‌تان کمک کند، بلکه به شما در مشاهده روند پیشرفت‌تان کمک خواهد کرد. چرا که دیدن روند پیشرفت‌تان، اطمینان بیشتر در انجام معاملات را برایتان به ارمغان خواهد آورد. که این موضوع را می توان یکی دیگر از مزایای حفظ دفترچه معاملاتی دانست.

 

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست