نماد سایت آموزش، بورس تکنیک

نکات کلیدی در رابطه با توسعه روانشناسی بازار

نکات کلیدی در رابطه با توسعه روانشناسی بازار

توسعه روانشناسی بازار ،یک جای خالی مهم در معاملات شما می‌باشد. خیلی از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران، اقدام به مطالعه و یادگیری استراتژی‌ها و روش‌های معاملاتی محکم و پر قدرتی نموده‌اند. و در برخی مواقع نیز نتایج نسبتاً خوبی را کسب کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد که هرگز نتوانند به بالاترین سطح سودآوری دست یابند. آن‌ها بیشتر قوانین مناسب معاملاتی را می‌دانند، اما آنچه واقعاً اهمیت دارد این است که در بیشتر مواقع از فوانینشان پیروی نمی‌کنند. کاملاً بدیهی است که جای یک چیز مهم در این میان خالی است. مشکل از قوانین، استراتژی‌ها یا روش‌ها نمی‌باشد، بلکه مشکل از درون آن‌ها، طرز فکرشان و نوع روانشناسی بازار‌شان است.

بهترین معامله‌گران و سرمایه‌گذاران، بالای ۵ تا ۱۰ درصد متفاوت از دیگران فکر می‌کنند. به همین دلیل می‌توان آن‌ها را فاتحان ثابت قدم و استواری دانست. از فاکتور‌هایی که تعیین‌کننده نتایج معاملات عالی آن‌ها است، می‌توان به مسأله توسعه روانشناسی بازار اشاره نمود.

آن‌ها روانشناسی صحیح بازار را درک کرده و پیاده‌سازی می‌کنند. ماهیت طبیعی بشر به خوبی با ویژگی‌هایی که مترادف با موفقیت در معاملات هستند مطابقت ندارد. یک مثال عالی در این زمینه، مسائل مربوط به احساسات است. در صورتی که اجازه دهید احساساتی از قبیل ترس، حرص و طمع و‌ امید بر تصمیم‌گیری‌های معاملاتی شما تأثیر بگذارد، این مسأله می‌تواند بر طرز تفکر شما سایه بی‌افکند. برای دستیابی به موفقیت در دراز مدت بایستی به صورت عینی و هدفمندانه فکر کنید.

بازآموزی فرایندهای فکری، تنها راه جهت توسعه روانشناسی بازار مناسب

از سنین کودکی، طرز فکر‌های خاصی به ما آموزش داده شده است. به عنوان مثال، به ما یاد داده شد که در پی انجام معاملات خوب یا خرید اقلام با قیمت کمتر باشیم، معمولاً داشتن چنین افکاری در بازار سهام نمی‌تواند به خوبی جواب دهد.

حتما بخوانید: ۵ کلید موفقیت در بازار بورس 

اغلب سهم‌های با قیمت ارزان یا دچار سقوط شده، کاهش بیشتری می‌یابند. از سوی دیگر، سهم‌هایی که به اعتقاد خیلی‌ها‌ گران هستند، معمولاً قیمت آن‌ها با افزایش بیشتری همراه می‌شود. برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر چیره دست و زبده، باید در راه توسعه روانشناسی بازار قدم بردارید. این تنها راه جهت توسعه روانشناسی بازار مناسب است.

ورود به یک حالت ذهنی برنده

ایجاد طرز فکری مشابه طرز فکر معامله‌گران برنده در خود کار آسانی نیست. شما برعکس آنچه که ماهیت طبیعی انسان تلقی می‌شود، عمل خواهید کرد. یکی از نکات کلیدی در معاملات این است که پذیرش کامل ریسکی که با آن مواجه می‌شوید را داشته باشید.

این امر ترس از دست دادن و متضرر شدن را در شما از بین خواهد برد. کار عاقلانه‌ای است که به مدیریت صحیح پول خود، قبل از شروع معامله از طریق تعیین میزان ریسک‌تان بپردازید. شما همچنین باید به این درک و پذیرش برسید که احتمال رخ دادن هر اتفاقی در بازار وجود دارد و هیچ دو لحظه‌ای نیست که دقیقاً یکسان باشند.

درک این مسأله که همه معاملات بر اساس احتمالات صورت می‌گیرد، بسیار مهم است. یک برنامه معاملاتی را در پیش گیرید که شانس موفقیت شما را در هر معامله‌ای بالا ببرد و به موفقیت خود در طولانی مدت اطمینان داشته باشید.

دانلود کنید: سیگنال خرید

همه این باور‌های اساسی در توسعه روانشناسی بازار شما اهمیت زیادی دارد. از نظر شما چه ارتباطی می‌تواند بین این مسأله و ثروت اندوزی و شانس وجود داشته باشد؟ در اصل، شما فقط در انتظار این هستید که شانس به نفع شما عمل کند، و پس از آن این روند را بار‌ها و بار‌ها تکرار کنید.

بهترین معامله‌گران و سرمایه‌گذاران جهان دارای طرز تفکری هستند که سبب هدفمند باقی ماندن آن‌ها در معاملات می‌گردد. آن‌ها هیچ مشکلی برای حفظ نظم و انضباط، تمرکز و اطمینان خود در این زمینه ندارند، حتی زمانی که بازار به نفع آن‌ها پیش نرود.

کلام آخر:

به عبارت دیگر، ترس و سایر احساسات، بخشی از معادله معاملاتی آن‌ها محسوب نمی‌شود. چنین عملکردی سبب حذف بسیاری از خطا‌های معاملاتی که دیگران آن را تجربه کرده‌اند می‌شود. یک معامله‌گر ماهر و چیره‌دست می‌تواند بدون تردید یا درگیری احساسی وارد بازار شود یا از آن خارج گردد. ذهنیت وی همیشه شفاف و روشن است. در صورت پذیرش کامل برخی از حقایق کلیدی موجود در بازار، می‌توانید به ثروت فراوانی دست یابید. یک روانشناسی بازار مناسب می‌تواند شما را به سرزمین موعود برساند.

خروج از نسخه موبایل