نماد سایت آموزش، بورس تکنیک

نقش مؤثر برنامه معاملات بورس جهت موفقیت در بازار سهام

نقش مؤثر برنامه معاملات بورس جهت موفقیت در بازار سهام

هر بار که شروع به کار با نرم‌افزار معاملاتی خود می‌کنید، در واقع به دنیای بازار منتقل می‌شوید. در حقیقت شما در سفر به سر می‌برید! هدف شما از سفر کردن به این جهان، کسب سود است. و پس از مدت کوتاهی به خانه باز می‌گردید. شما در بلند مدت، به احتمال زیاد در جستجوی رشد سرمایه، ثبات و کسب درآمد از برنامه معاملات بورس خود هستید. مسافران باتجربه جهت سفر از مکانی به مکان دیگر، برنامه‌ریزی می‌کنند، از این رو، توصیه اکید ما، استفاده از برنامه معاملات بورس برای مسافران بازار سهام است.

خطر سفر می‌تواند مستقیماً تهدیدی برای هدف سود شما و استراتژی خرید و فروش شما در کوتاه مدت محسوب شود. اما مهمتر از آن، همچنین می‌تواند خطری برای اهداف بلند مدت‌تان در رابطه با رشد سرمایه نیز به شمار آید. چه برای معامله به یک شهر ناآشنا و چه به بازار سهام سفر کنید، خطرات و ریسک‌ها، یکسان خواهند بود.

ریسک می‌تواند خودش را به شکل از دست دادن، اتلاف وقت، سوء مدیریت سرمایه و تصمیم‌گیری‌های فشرده، گمراهی، دیر رسیدن به معاملات، غافلگیری بی‌مورد، ترس، و حتی کمبود بودجه پیش از پایان سفر نشان دهد. خطرات زیاد دیگری نیز در این زمینه وجود دارد و این لیست می‌تواند همچنان ادامه یابد، اما نکته حائز اهمیت اینجا است که برنامه معاملات بورس مؤثر، ذاتاً ریسک معاملاتی را تصدیق کرده و شما را برای آن‌ها آماده می‌کنند.

معامله کردن به سادگی قدم زدن در خیابان جهت خوردن غذای محلی نیست (یک حرکت کوتاه که قادر به انجام آن با چشمان بسته نیز هستیم). به شکل دقیق‌تر، ما به عنوان معامله‌گر به کشور‌های خارجی سفر می‌کنیم. سفر‌هایی که به نقشه، تحقیق، آماده‌سازی، برنامه‌ریزی و استراتژی معاملاتی نیاز دارد. از همین رو، معامله‌گران مشتاق به توسعه برنامه معاملات بورس خود می‌پردازند. برنامه معاملات بورس تمام مزایای برنامه سفر را در اختیار ما قرار می‌دهند. خودتان را یک مسافر بازار جهانی فرض کنید.

بهترین استراتژی معاملات در بورس با فیلتر و اندیکاتور …..دانلود کنید: سیگنال خرید

برنامه معاملات بورس از منظر وسیع‌ترین آن‌ها، ابزاری هستند که ما از طریق آن‌ها قادر به تبدیل شدن به معامله‌گران خودکفا هستیم… آن‌ها به تعیین میزان مالکیت شخصی ما از موفقیت می‌پردازند. پلن معاملاتی کلان یا اصلی شما… با پاسخ دادن به سؤالات گسترده‌ای، پایه و هدف آینده را ایجاد می‌کنند، سؤالاتی از قبیل از کجا شروع کنم (مبدأ)، به کجا (مقصد) بروم، و چطور می‌توانم به آنجا (مسیر انتخابی شما) برسم.

با توجه به نوع تمرکزشان، پلن‌های معاملاتی ابزاری هستند که به ما از کمترین ریسک و ایمن‌ترین بازگشت در هر سفر یا معامله انفرادی اطمینان می‌دهند. در این سطح، ما به سؤالات کوچکتری پاسخ می‌دهیم، اما آن‌ها نسبت به موارد فوق اهمیت چندانی ندارند، سؤالاتی از قبیل از چه شاخص‌هایی استفاده کنم، چه میزان خرید کنم، حد ضررم چقدر باشد، چه مقدار سود کافی است و غیره.

بین پلن معاملاتی اصلی و پلن معاملاتی روزانه، به توسعه فلسفه برنامه معاملات بورس منحصر به فرد خود بپردازید. در این صورت، شما پایه و اساسی را ایجاد خواهید کرد، از تجربیات و منابع خود استفاده نموده و از آن بهترین بهره را می‌برید… اقدام به سازماندهی، تکرارپذیری و مستندسازی نمایید.

برنامه معاملات بورس، بیش از یک ابزار معاملاتی ارزشمند، تبدیل به یک ابزار آموزشی ارزشمند می‌شوند. در اصل، آن‌ها به شما امکان یادگیری، رشد و سازگارشدن با بازار را می‌دهند، تا قادر به توسعه الگو و روال خود باشید و در نهایت، شما را برای روزی که دچار ضرر می‌شوید آماده می‌کنند (این امر ممکن است در یک معامله خاص اتفاق بیفتد و فقط چند ساعت یا چند ماه و یا حتی سه سال در سفر‌های جهانی شما به طول انجامد… اما در نقطه‌ای همه ما احساس \”شکست خوردن\” را تجربه می‌کنیم). پلن‌های معاملاتی به ما امکان پاسخگویی به این واقعیت احساسی را، به نحوی که اهداف رشد و معاملات ما را تقویت کند، می‌دهد.

آیا این پلن‌ها، پیچیده، وقت گیر یا اضطراب‌آور به نظر می‌رسند؟ در حالی که اینگونه نیست. برنامه معاملات بورس طبیعی‌تر از آنچه که فکرش را بکنید ظاهر می‌شوند. به خاطر داشته باشید، هر آنچه را که ما در اینجا به صحبت درباره آن می‌پردازیم، در حقیقت توسعه یک برنامه سفر است! برای مثال:

حال به ترجمه این سؤالات به اصطلاح معاملاتی پرداخته و اینگونه بگویید:

همانگونه که گفته شد، ما زمان ورود به بازار، به چیزی بیش از استراتژی معاملاتی ساده نیازمندیم. چرا که راهبرد‌ها به تنهایی سبب خودکفایی نمی‌شوند. این استراتژی معاملاتی می‌تواند حتی مزایایی را نیز به دنبال داشته باشد. اما مطمئناً رایگان نخواهد بود.

خوب، اگر با علاقه به مطالعه پرداخته‌اید، فرایند تحقیق را آغاز کرده‌اید، برنامه معاملات بورس خود را توسعه داده و پایه و اساس خودکفایی را بنا کرده‌اید. شما این اقدامات را جهت سرگرمی، برنامه‌ریزی نکرده‌اید-بلکه ابتدا برای کسب سود و رشد سرمایه خود، در پی برنامه‌ریزی آن‌ها بوده‌اید.

حتما بخوانید: ۵ کلید موفقیت در بازار بورس 

از این رو اجازه دهید تا نخستین مرحله از این سفر را با هم آغاز کنیم، با بحث در رابطه با آنچه که سنگ بنای توسعه برنامه معاملات بورس شما خواهد بود… یعنی نقشه‌ها!

نقشه‌ها را می‌توان از همان ابتدا تا کنون، جزء اصلی توسعه بشری دانست و مفهوم نقشه‌ها، همزمان با توسعه یک برنامه معاملات بورس، به شما به عنوان یک معامله‌گر خدمت می‌کند. ما در آن‌ها به ترسیم ستاره‌ها، قاره‌ها و آب و هوا-شهر‌ها، جاده‌ها و رودخانه‌ها پرداخته‌ایم. در حقیقت ما تاریخ را ترسیم نموده‌ایم!

دنیای بازار‌ها، بسیار گسترده است. از این رو، سفر به قلمرو آن‌ها بدون داشتن مجموعه‌ای از نقشه‌های قابل اعتماد، کاری احمقانه به نظر خواهید رسید. ما به عنوان یک معامله‌گر مبتدی در این حرفه، از نقشه‌ها برای تعیین جهت خود استفاده می‌کنیم. ما به عنوان یک معامله‌گر برای استراتژی معاملاتی خود، از نقشه‌ها برای جهت‌یابی کارآمد و مؤثر بهره می‌گیریم.

همچنین ما به عنوان یک معامله‌گر که به پایان سفر خود نزدیک می‌شویم (روزانه یا سالانه)، به استفاده از نقشه‌ها جهت ترسیم مسیر بازگشت به خانه می‌پردازیم.

نقشه‌ها ۳ عنصر اصلی را به ما ارائه می‌دهند:

۱- نقشه‌ها به ارائه مقیاس می‌پردازند:

عملکرد سایت‌هایی مانند Google Maps بسیار یکپارچه می‌باشد، به آسانی نمی‌توان مفهوم مقیاس را در این سایت‌ها کنار گذاشت. با وجود این، هر بار که اقدام به کلیک بر روی \”بزرگنمایی\” آن می‌کنیم، قادر به مشاهده یک نقشه جدید با مرز‌های منحصر به فردی خواهیم بود. همچنین در دنیای معاملات، قوانین یکسان در رابطه با نرم‌افزار نمودار و تمامی جنبه‌های تحقیقات معاملاتی ما اعمال خواهد شد. یکی از مباحث مهم در معامله، انتخاب یک بازه زمانی مناسب-و بزرگنمایی بین چندین تایم فریم است.

۲- نقشه‌ها همانند قطب نما عمل می‌کنند:

نقشه خوانی خوب، ما را به سمت سوالات مصلحت‌آمیزی سوق داده و ما را در مسیری قرار می‌دهد که سبب پیشرفت حرکت‌ها، تحقیقات و توسعه برنامه معاملات بورس ما می‌گردد. اغلب، مشاهده نقشه‌ها و پلن‌های معاملاتی ما وسوسه انگیز است. با وجود این، شناسایی نقطه شروع و هدف نهایی ما، و یا ورود و خروج ما از معاملات، تنها یک نقطه آغاز محسوب می‌شود. پیچ و خم‌های زیادی تا رسیدن به مقصد در انتظار ما هستند. ما برای ماندن در مسیر و منحرف نشدن از آن، نیاز به قطب نما داریم.

۳-نقشه‌ها به ارائه محتوای اصلی می‌پردازند:

هر نقشه سبب آگاه کردن ما از جنبه‌های متفاوت و ارزشمندی در مورد معامله‌ای که انجام می‌دهیم، می‌شوند. به عنوان مثال، می‌توان نقشه‌های آب و هوا که به ارائه اطلاعاتی درباره آب و هوای منطقه مورد نظر می‌پردازند، را با احساسات بازار از قبیل تقویم‌های اقتصادی، درآمد، ارتقاء و تنزل مرتبط دانست. اما حتی در صورت استفاده از یک نقشه عالی جهت دستیابی به یک هدف اشتباه، سبب گمراهی ما می‌شود. یادگیری نحوه ارزیابی علائم و اختصارات هر نقشه را می‌توان کلید درک ماهیت آن به شمار آورد.

برای نشان دادن نحوه عملکرد عناصر مقیاس، قطب نما و محتوای اصلی در چارچوب پلن‌های معاملاتی،و همچنین درک نحوه ارتباط مستقیم این مفاهیم از نقشه‌ها با معامله‌گران و استراتژی معاملاتی آن‌ها-بایستی با یک مثال و چارچوب مرجع مشترک کار را آغاز کنیم.

از این رو، بیایید نگاهی به این مسأله که چگونه می‌توان با ایجاد یک چشم انداز، معامله‌گران و نقشه‌ها را از یک پس زمینه فیزیکی به دنیای بازار‌های جهانی پیوند داد، بپردازیم. دنیایی که قصد حرکت و معامله در آن را داریم:

کشور‌ها:

کشورمان را به عنوان بازار بورس  در نظر بگیرید. همه کشور‌ها از قوانین، آداب و رسوم منحصر به فردی برخوردارند و در نتیجه رفتار‌های منحصر به فردی را از خود نشان می‌دهند.

استان‌ها:

استان‌های خود را به عنوان بخش‌های مختلف بازار در نظر بگیرید.

شهر‌ها:

شهر‌های ما را نیز به عنوان شاخص بازار در نظر بگیرید.

شهرک‌ها:

شهرک‌های ما را نیز به عنوان سهام در نظر بگیرید.

جاده‌ها، آب و هوا، آمار و اخبار:

این جزئیات و سایر مواردی از این قبیل را به عنوان‌ اندیکاتور‌ها در نظر بگیرید،از طول جغرافیایی و عرض جغرافیایی گرفته تا جمعیت، آب و هوا و توپوگرافی (نوار‌های بولینگر، حجم، نوسان ساز‌ها یا اسیلاتور‌ها، میانگین متحرک، استوکاستیک و غیره).

‌اندیکاتور‌ها به پر کردن جزئیات می‌پردازند. آن‌ها به ما در فروش سهم در مقصد و با مقیاس مناسب کمک می‌کنند، به ما اجازه می‌دهند تا با اطمینان گام برداریم،درخواست کلی ما را پوشش داده، به گونه‌ای که با توجه به آن تصمیم می‌گیریم در سیگنال بعدی آیا به راست حرکت کنیم یا چپ.

ترکیب خاصی از نقشه‌هایی که به کار می‌بریم منحصر به فرد، شخصی‌سازی شده و قابل تغییر با عوض شدن حرفه معاملاتی‌مان می‌باشد. و با اینکه طرح فوق به ارائه یک نقطه شروع می‌پردازد، اما سبک معامله‌گری ما تأثیر زیادی بر سبک و توسعه نقشه‌هایی که استفاده می‌کنیم می‌گزارد (و در نهایت نیز بر سبک و توسعه برنامه معاملات بورس ما اثرگذار خواهد بود).

معامله‌گران روزانه، دارای برنامه‌ها و استراتژی معاملاتی برای یک سهام مشابه نیستند، درست همانگونه که یک کوهنورد و یک جهانگرد هنگام سفر به پاریس از برنامه‌های کاملاً متفاوتی برخوردارند. با وجود این، مبانی سفر ایمن و کارآمد، یکسان بوده و پیش از رفتن هر مسافری به سمت علاقه و گرایشات خاص خود، هر یک از آن‌ها به مرور نقشه‌ها، اطلاعات و مسیر‌های سفر مشابه خواهند پرداخت.

حال ما شروع به بزرگنمایی و سازماندهی مشخصات برنامه معاملات بورس خود می‌کنیم. به ترسیم نقشه‌های دقیق پرداخته و روی‌اندیکاتور‌هایمان قرار می‌دهیم ( نقطه اوج جدید، حجم کم، اخبار عالی، نوار بالای بولینگر و یک نوسان ساز خرید بیش از حد). حال به اتخاذ تصمیم آگاهانه برای این سفر خواهیم بود.

کلام آخر:

به این ترتیب، این که برنامه معاملات بورس اصلی خود را به عنوان یک نقشه بزرگ در نظر بگیرید، کار سودمندی است،زیرا این پلن‌ها شامل همه نوع مزایای مثبت و قابل اطمینان نقشه‌ها می‌شوند. داشتن پلن معاملاتی و نقشه، شانس رسیدن ایمن به مقصد را افزایش داده و سبب صرفه‌جویی در زمان، پول و منابع شما می‌شود.

همچنین آن‌ها به ما این امکان را می‌دهند که استراتژی معاملاتی خود را به طور مؤثر دنبال کنیم، گزارش‌های سفر را توسعه داده و علاوه بر آن سبب مستندسازی و سازماندهی روش‌ها و مسیر‌های مختلف رسیدن به یک مقصد می‌شود. پلن‌های معاملاتی و نقشه‌ها، قابلیت انعطاف‌پذیری را ارائه می‌دهند، به ما امکان مقایسه نتایج را داده و در صورت وجود تغییرات خارج از کنترل، به کمک آن‌ها سریعاً قادر به ایجاد مسیر‌های متناوب خواهیم بود. آن‌ها مانع از بروز گمراهی و خطا‌های گاه به گاه شده و در صورت گم شدن در این مسیر… به ما اجازه بازگشت سریع و با خیالی آسوده را می‌دهند.

استفاده از این پلن در برنامه معاملات بورس امری منطقی به شمار می‌رود. و در صورت در نظر گرفتن آن به عنوان برنامه سفر، دست یافتنی بوده و با ابهامات کمتری همراه است. خودتان را به عنوان یک مسافر بازار ببینید، اقدام به تهیه یک طرح معاملاتی نمایید که نشانگر تجربه و امکانات شما باشد.

خروج از نسخه موبایل