بازار بورس

بازار بورس یکی از محبوب ترین شکل های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران است. اگر هنوز در این بازارسرمایه‌گذاری نکردید ، ممکن است تعجب کنید که چرا کسی سرمایه خود را در بازار بورس می‌گذارد. حقیقت این است که دلایل زیادی برای سرمایه‌گذاری در بورس وجود دارد.

بگذارید چند مورد از بهترین دلایلی که ممکن است بخواهید در بورس سرمایه‌گذاری کنید را بررسی کنیم.

آیا پول اضافی یا پس‌اندازی دارید دارید که کاری برای شما انجام نمی دهد؟

آیا می‌خواهید بیشتر از آنچه در شغل خود ایجاد می کنید ، درآمد بیشتری کسب کنید؟

حتی اگر در حال حاضر نقدینگی  ندارید ، می توانید مقداری پس انداز کنید و سرمایه‌گذاری در بازار بورس را شروع کنید.حداقل نقدینگی لازم برای خرید سهام پانصدهزار تومان است.

روش‌های سرمایه‌گذاری:

روشهای مختلفی برای سرمایه‌گذاری در کشور ما وجود دارد. برای مثال سرمایه‌گذاری در زمینه ارز، طلا، مسکن،خودرو و بازار بورس،خوب شما کدام را انتخاب می کنید؟

بازار بورس

قبل ازاینکه به دلایل سرمایه گذاری در بازار بورس بپردازیم بهتر است یک نگاه اجمالی به نرخ رشد بازارهای موازی سرمایه‌گذاری با بورس در ۱۰ سال گذشته داشته باشیم:

  • اگر در ده سال گذشته نرخ طلا را بررسی کنیم مشاهده می کنیم که قیمت طلا  برای هر یک قطعه سکه بهار آزادی از قیمت ۳۲۵ هزار تومان در سال ۸۹ به قیمت تقریباً ۱۱ میلیون تومان در سال ۹۹ رسیده است، تقریباً ۳۳ برابر.
  • اگر نرخ دلار را بررسی کنیم، در سال ۸۹ تقریباً قیمت دلار ۱۰۰۰ تومان بوده است و تا سال ۹۹ به بیشترین حد خودش ۲۵۰۰۰ تومان نیز رسیده است، تقریبا ۲۵ برابر.
  • اگر به قیمت مسکن در تهران توجه کنیم تقریباً رشد ۳۰ برابری را در ده سال گذشته برای قیمت مسکن در شهر تهران مشاهده می کنیم.

بازار بورس

با بررسی بازارهای سرمایه گذاری، بیشترین رشد مربوط به  قیمت طلا در ۱۰ سال گذشته بوده است که تقریباً به ۳۳ برابر رسیده است یعنی اگر ما در ده سال گذشته یک سکه طلا به قیمت ۳۲۵ هزار تومان خریداری می‌کردیم ،می‌توانستیم امروز آنرا به قیمت ۱۱ میلیون تومان بفروشیم.

حتما بخوانید: ۵ کلید موفقیت در بازار بورس 

آیا با سرمایه‌گذاری در بازار بورس می‌توانیم به رشد ۳۳ برابری در ۱۰ ‌سال برسیم یا عدد های بیشتری را میتوانیم برای آن متصور باشیم؟

اگر ما بتوانیم  در بازار بورس در عرض یک سال سرمایه خودمان را دو برابر کنیم، می توانیم در عرض ۱۰ سال سرمایه خودمان را ۱۰۲۴ برابر کنیم که این امر در نگاه اول قدری رویاپردازانه و دور از دسترس به نظر می رسد، ولی اصلاً دور از دسترس نیست و همین مورد است که باعث جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار بورس می شود و سرمایه گذاران را به طرف خود جلب میکند.

اگر بازه یک ساله را به چهار قسمت یا فصل تقسیم کنیم و در هر قسمت با فرض ثابت بودن اصل سرمایه بتوانیم سود ۲۰ درصدی را عاید خود کنیم با اثر مرکب می توانیم در بازه یک ساله به سود  ۱۰۰ درصدی یا دوبرابری برسیم.

۲  ≈ ۱٫۲ ×  ۱٫۲ × ۱٫۲  × ۱٫۲

با اثر مرکب سرمایه گذاری در یک بازه ۱۰ ساله میزان دارایی ما در بازار بورس تقریباً هزار برابر خواهد شد  پس دور از دسترس نیست و می‌توان به این سود رسید.

سال اول    ۲  = ۲  × ۱

سال دوم    ۴  = ۲  × ۲

سال سوم    ۸  = ۲  × ۴

سال چهارم   ۱۶  = ۲  × ۸

سال پنجم    ۳۲  = ۲  × ۱۶

سال ششم    ۶۴  = ۲  × ۳۲

سال هفتم    ۱۲۸ = ۲  × ۶۴

سال هشتم    ۲۵۶  = ۲  × ۱۲۸

سال نهم    ۵۱۲  = ۲  × ۲۵۶

سال دهم   ۱۰۲۴  = ۲  × ۵۱۲

جذابیت های بورس مطمئناً به اندازه خطرات آن است همان قدر که این امکان برای ما در بازار فراهم می‌شود که در یک سال بتوانیم سرمایه خود را دو یا چند برابر کنیم به همان اندازه تهدیدهای وجود دارد که می تواند سرمایه ما را به خطر بیاندازد.

برای موفقیت در معاملات بازار بورس باید سخت تلاش کرد و چند اصل را همیشه مد نظر قرار داد :

  • داشتن برنامه معاملاتی یا استراتژی معاملاتی
  • مدیریت کامل ریسک و سرمایه
  • داشتن صبر

برای اینکه بتوانیم در بازار بورس به یک معامله گر موفق تبدیل شویم نیازمند آموزش و فعالیت در بازار به صورت مداوم خواهیم بود.

حال به پاسخ سوال خود رسیدیم که چرا باید سرمایه‌گذاری در بازار بورس را انتخاب کنید؟

چون می توان با انتخاب یک استرتژی مناسب در بازار بورس در بازه یکساله دارایی خود را دو برابر کرد.

حالا که می دانید چرا باید در بورس سرمایه گذاری کنید ، آیا می خواهید نحوه شروع سرمایه گذاری در بورس را بدانید.

last update : 27 Aug 2021

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست