الگوی سقف و کف‌های سه‌قلو چیست؟

الگوی سقف و کف‌های سه‌قلو یک الگوی معتبر  در تحلیل تکنیکال به کار می‌رود تا برگشت در حرکت قیمت یک سهم را پیش‌بینی کند. این الگو متشکل از سه سقف یا سه کف می باشد.

در تمام فریم های زمانی ممکن است الگوی سقف و کف‌های سه‌قلو  رخ دهد، اما برای این که الگو یک الگوی معتبر باشد، باید در انتهای یک روند صعودی یا نزولی رخ دهد. این نشان می‌دهد قیمت دارایی در روند صعودی بیش از ان رشد و در روند نزولی  بیشتر از آن افت نمی‌کند.

الگوی سه‌قلو یک الگوی وارونه روند معکوس است که اغلب پایان یک روند صعودی و شروع یک روند نزولی را نشان می‌دهد. این امر شامل سه قله متوالی است که به یک سطح مقاومت در عرض کم‌تر یا کم‌تر از یک مقدار بالا برسند.

پایین دره‌ها برای اهداف طرح قیمت به عنوان حجم بسیار مهم است. ترجیحا، حجم در هر پیک متوالی باید کم‌تر از حجم در پیک قبلی باشد.

الگوی سقف و کف‌های سه‌قلو چگونه کار می کنند؟

الگوی سه‌قلو سقف زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت یک سهم سه قله را تقریبا در همان سطح قیمت ایجاد می‌کند. نقطه اوج گرفتن قله مقاومت است. بعد از قله سوم، اگر قیمت پایین‌تر از کف سه نوسان پایانی باشد، الگوی تکمیل می‌شود و قیمت حداقل به اندازه ارتفاع قله‌ها افت خواهد داشت.

الگوی سقف و کف‌های سه‌قلو را به طور بصری مشابه الگوی سر و شانه قرار می‌دهند؛ با این حال، در این حالت، پیک میانی تقریبا برابر با قله‌های دیگر است و نه بالاتر. این الگو نیز مشابه الگوی سقف دوقلو است، زمانی که قیمت دو بار سطح مقاومت را لمس می‌کند و قبل از نزول یک سقف دوقلو در انتهای روند صعودی قیمت ایجاد می‌کند.

اهمیت الگوی سقف و کف‌های سه‌قلو:

از لحاظ فنی، یک الگوی سه‌قلو نشان می‌دهد که قیمت نمی‌تواند به ناحیه قله‌ها نفوذ کند. این مفهوم به معنی این است که پس از چندین بار تلاش، این سهم قادر به یافتن خریداران زیادی در این محدوده قیمت نیست. همانطور که قیمت افت می‌کند،بر قدرت فروشندگان افزوده می شود.اگر قیمت بالاتر از مقاومت افزایش یابد، پتانسیل سود محدود در نگهداری آن وجود دارد.

تشکیل سقف‌های سه تایی کم‌تر از سقف‌های دوتایی در روند رو به افزایش بازار است. سقف‌ها ممکن است لزوما به طور مساوی با هم نباشند. سقف سه‌قلو زمانی تایید می‌شود که کاهش قیمت از قله سوم پایین‌تر از پایین پایین‌ترین دره بین سه قله قرار دارد.

استراتژی خرید و  فروش:

چندین استراتژی تجاری مختلف وجود دارند که می‌توانند برای استفاده از این شکل‌گیری بکار گرفته شوند. البته، اولین و دومین قله‌ها نقطه مناسبی برای فروش سفارشات هستند. بعد از تایید اعتبار سقف دوقلو، اگر قیمت‌ها بار دیگر با حجم کم جابجا شوند، این یک نقطه مناسب برای فروش است.

الگوی سقف و کف‌های سه‌قلو

کلیه موارد مطرح شده در سقف‌های سه قلو در کف‌های سه قلو در انتهای یک روند نزولی و برگشت روند به روند صعودی صادق می‌باشند.

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست