آیا روانشناسی بورس را بلدید؟

پرورش طرز فکر یک تاجر و یادگیری روانشناسی بورس برای موفقیت در عرصه‌ی کسب و کار ضروری است و البته این کار به صرف زمان هم نیاز دارد. هیچ راهی برای دور زدن این مرحله وجود ندارد. شما ذهن معامله‌گر خود را با انجام فعالیت‌های تجاری و کسب تجربه از طریق این فعالیت‌ها رشد می‌دهید، اما خبر خوب این است که می‌توانید از تجربیات دیگران هم برای پرورش ذهن خود استفاده کنید.

ذهنیت تاجر به شما کمک می‌کند کاهش‌ها، ضرر‌ها و سود‌هایتان را مدیریت کنید. بله، گاهی حتی سود هم به شما استرس می‌دهد! روانشناسی بورس از آن چیزی که شما تصور می‌کنید خیلی قوی‌تر است. اگر شما یک استراتژی یکسان را بین صد تاجر به اشتراک بگذارید، هیچ دو نفری از آن‌ها از آن استراتژی مانند یکدیگر استفاده نخواهند کرد.

روانشناسی بورس

شاید برای شما سوال باشد که چرا اینگونه است؟ دلیل این است که هر تاجر ذهن معامله‌گر مخصوص به خودش را دارد و ذهن او استایل معامله‌ی او را مشخص می‌کند. شاید به همین دلیل باشد که برخی تاجرین حتی با بهترین استراتژی‌ها هم شکست می‌خورند. عدم وجود یک ذهن تجاری خوب، باعث می‌شود تا آن‌ها نتوانند کسب و کار موفقی داشته باشند. به عبارت دیگر، آن‌ها روانشناسی بورس را بلد نیستند.

حتما بخوانید: ۵ کلید موفقیت دربازار بورس

مشکلات مرتبط با روانشناسی بورس:

در ادامه لیستی از مشکلات روانشناسی رایج لیست شده اند:

 • ترس از ورشکست شدن
 • ترس از به سود کافی نرسیدن
 • ترس از اشتباه کردن
 • ترس از موفقیت
 • ناتوانی در آنالیز کردن

زمانی که به یک مشکل روانشناسی برمیخورید، بهترین راه این است که سعی کنید مشکل را بشناسید، در مورد آن اطلاعات کسب کنید، و آن را نادیده نگیرید. برای رفع کردن مشکلات روانشناسی، ما به عنوان یک انسان ابتدا باید مشکلات را بشناسیم تا راه‌های حل آن را پیدا کنیم.

شاید این پروسه سال‌ها طول بکشد، زیرا هر شخص باید یاد بگیرد که مسئول مشکلات روانی خودش است. موفقیت در انجام معاملات، نتیجه‌ی داشتن یک استراتژی کسب و کار خوب، مدیریت صحیح پول، سرمایه‌گذاری دقیق و اجرایی کردن درست روانشناسی بورس است.

مواردی که به آن‌ها اشاره شد تمامی مشکلات روانشناسی مربوط به کسب و کار نیستند، بلکه رایج‌ترین آن‌ها هستند. اغلب آن‌ها به دلیل اینکه تاجر استراتژی‌های تجاری خود را به هر دلیلی اجرایی نمی‌کند، پیش می‌آیند. تاجر به جای آن‌ها ترجیح می‌دهد تا بی‌گدار به آب بزند و یا بر اساس احساساتش تصمیم بگیرد، و این روش‌ها در کسب و کار او را به دردسر خواهند انداخت. پس به نظرم حالا مشخص است که روانشناسی بورس از اهمیت بالایی برخوردار است.

هدف ما در زمینه‌ی روانشناسی به عنوان تاجرین این است که هنگام انجام معامله، تحت تاثیر احساسات قرار نگیریم. معاملات برنده و معاملات از دست رفته نباید روی ما تاثیر بگذارند. البته در مواردی که معاملات پر سود انجام داده‌ایم، کسب و کار ما موفق است، اما همیشه هنگام برد و باخت باید سعی کنیم از لحاظ روحی تعادلمان را حفظ کنیم.

بهبود معاملات با دانلود: سیگنال خرید سهام

زمانی که این اتفاق رخ بدهد و شما توانایی کنترل کردن ذهن خود را داشته باشید، زمانی که برای ساعت‌های طولانی و به سختی روی مشکلات خود کار کنید، بدون اینکه متوجه شوید، موفق خواهید شد. موفقیت معمولا زمانی پیش می‌آید که اصلا توقعش را ندارید.

حالات یک تاجر موفق:

در ادامه لیستی از حالات فردی که به طرز فکر یک تاجر دست پیدا کرده است، ارائه شده است:

 • توانایی تمرکز روی امروز
 • آرامش
 • سوق دادن معاملات هم جهت با بازار
 • سود دهی بیشتر تحت تاثیر افزایش مهارت
 • درس گرفتن از هر معامله
 • لذت بردن از معاملات
 • پیشبرد استراتژی شخصی و تحت تاثیر بازار و دیگران قرار نگرفتن

کلام آخر:

زمانی که بتوانید لیست بالا را مطالعه کنید و بگویید “این که من هستم! ” یعنی راه را رفته‌اید.

 

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست